Home > answers > Textbook Answers – Best Buys

Textbook Answers – Best Buys

July 27, 2016

Workout

Question 1

(a)  3 tickets for £20

(b)  1 sandwich at £2.50

(c)  2 pizzas for £12

(d)  6 doughnuts for £1

(e)  12 eggs for £1.80

(f)  1 litre for 67p

(g)  300g of ham for £3.50

(h)  5kg for £2.50

(i)  1 litre for £1.70

Question 2

(a)  2 croissants for 48p

(b)  5 cupcakes for £1.70

(c)  6 pens for £5

(d)  15 chocolates bars for £6.90

(e)  6 chicken wings for £3.50

(f)  500g of porridge for £1.86

(g) 500ml of lemonade for 94p

(h)  200 minutes for £7

(i)  1kg of honey for £6.99

Question 3

(a)  250 sheets for £1.25

(b)  540g of coffee for £3.60

(c)  0.8kg of carrots for £1

(d)  250ml of paint for £3.35

(e)  6.5 grammes for $270

(f)  8.7 miles for £17

Apply

Question 1:  Best to least – Value Cars, A1 taxis, Crazy Cabs

Question 2: Chairs’R’Us

Question 3:  415g tin for 75p

Question 4:  Lawn Factory

Question 5:

(a)  £2.65

(b) £2.69

Question 6:  Regular box

Question 7:  As Phil divided the mass by the cost, he is calculating how many grammes each penny will buy. Therefore he should choose the larger answer of 5.375g per penny, so the small can gives more beans per penny.

Or he should do the division the other way around and divide the cost by the mass, that way he works out the cost per gram.

 

Categories: answers
%d bloggers like this: